جیلی GC6 بخریم یا تندر 90 پلاس؟

مقایسه دو سدان اقتصادی اتوماتیک در بازه قیمتی کمتر از 50 میلیون تومان

مقایسه تندر 90 و جیلی GC6


مشخصات فنی:
پیشرانه تندر۹۰ پلاس ۱٫۶ لیتر حجم دارد و ۱۰۵ اسب بخار را با گشتاور ۱۴۰ نیوتن متر تولید می کند. اما جیلی GC6 به پیشرانه ۱٫۵ لیتری مجهز است که آن هم قدرت ۱۰۵ اسب بخار را با گشتاور ۱۴۶ نیوتن متر تولید می کند. اما همیشه مسئله نوع عملکرد گیربکس است که در نهایت قدرت و شتاب خودرویی را ثابت می کند. گیربکس تندر۹۰ پلاس تا حدی می تواند قدرت را بهتر از گیربکس GC6 به چرخ ها منتقل کند و گشتاور را در دور پایین فراهم نماید. اما از طرفی لگد و تقه گیربکس در تندر۹۰ بیشتر احساس شود. گیربکس GC6، با اینکه شاید نتواند شتاب آنچنانی را به خودرو منتقل کند، اما از نظر کیفیت در سطح خوبی قبول دارد و تعویض دنده آن نرم تر از تندر۹۰ است. اما حالت تیپ ترونیک بر روی این گیربکس جیلی وجود ندارد.
امکانات:
تندر۹۰ پلاس را نمی توان به عنوان یک خودرو پرآپشن دانست. بروزترین آپشن این خودرو را می توان بلوتوث آن دانست که تنظیمات آن از پشت فرمان انجام می شود. جیلی GC6 تا حدی نسبت به تندر۹۰ پلاس به روزتر است. GC6 در بخش امکانات به مانیتور، بلوتوث، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان و تودوزی چرم مصنوعی مجهز است.
سواری و هندلینگ:
تندر۹۰ پلاس هم از نظر سواری با تندر 90 تفاوتی ندارد. در مورد این خودرو می توان گفت که کنترل آن در سرعت کمتر از ۱۰۰ کیلومتر راحتتر است، اما به خاطر سیستم تعلیق نه چندان به روز، آنچنان نمی توان روی بحث هندلینگ آن در سرعت های بالا حساب باز کرد. سواری GC6 به نسبت تندر۹۰ پلاس نرمتر است و می توان احساس راحتی بیشتری را در کابین آن تجربه کرد. ولی باید اشاره کرد که حرکات عرضی GC6 به نسبت تندر۹۰ پلاس به خاطر سیستم تعلیق نرمتر بیشتر است.
سخن پایانی:
از نظر کیفیت می توان تندر۹۰ پلاس و جیلی GC6 را در یک سطح دانست. اما تندر۹۰ در بازار ایران سابقه بیشتری دارد و اطمینان به آن برای استفاده در دراز مدت بیشتر از خودرو اقتصادی جیلی است. ولی باید توجه داشت که GC6 در این چند ساله به عنوان یکی از با کیفیت ترین خودروهای اقتصادی بازار چین معرفی شده و بیش از ۶۰۰ هزار دستگاه از آن در آن کشور به فروش رسیده است. در بحث ایمنی هر دو خودرو به دو کیسه هوا مجهز هستند و پارامترهای ایمنی آن در تست های جهانی کشورهای سازنده شباهت زیادی به هم دارد.

 

تندر 90

جیلی GC6