معرفی هیوندای i20 اکتیو

هیوندای i20 به عنوان یکی از پرفروش‌ترین خودروهای برند کره‌ای در بازار اروپا، برای مدل سال ۲۰۱۸ با تغییر چهره مواجه شده است.

خودروی محبوب هیوندای i20 با چهره جدید و برخی از فناوری‌های اضافه رونمایی شد تا مدل سال ۲۰۱۸ اصلاح شود. نسل فعلی هاچ‌بک هیوندای i20 از سال ۲۰۱۴ تاکنون در بازار خودرو حضور داشته است، اما محصول جدید می‌تواند سبک، فناوری و ایمنی را به فرمول موفق کنونی اضافه کند. 

در ابتدا باید گفت که هاچ‌بک هیوندای i20 مدل ۲۰۱۸ چهره‌ی کاملا جدید به خود می‌گیرد. در حالی که اغلب تغییرات یک خودرو در اواسط چرخه تولید بسیار دشوار است، اما هیوندای تصمیم گرفته که مدل دوست‌داشتنی هاچ‌بک i20 را با جلوپنجره‌ی آبشاری ارائه کند. طرح آبشاری (Cascading) جلوپنجره برای اولین بار در یک نمونه اولیه متعلق به سال ۲۰۱۷ رونمایی شد. این تفاوت نسبتا دراماتیک نسبت به ظاهر کنونی، احساس تازگی و تغییر بیش‌تری در هیوندای i20 به نمایش می‌گذارد.

هیوندای i20 اکتیو

سه سبک بدنه در مدل جدید وجود دارند که از جمله می‌توان به کوپه پنج‌در، کوپه سه‌در و تیپ اکتیو (Active) اشاره کرد. مدل‌های پنج‌در و اکتیو، بیش‌ترین تغییر را دریافت می‌کنند که شامل جلوپنجره جدید، ظاهر بروز‌شده در سپر و چراغ‌های عقب، رینگ‌های جدید ۱۵ و ۱۶ اینچی، سقف دورنگ فانتوم سیاه و رنگ‌های بیش‌تر می‌شوند. آپشن‌های مدل جدید نیز عبارتند از ۱۰ طرح مختلف رنگ که با سه ترکیب جدید همراه هستند. این سه ترکیب شامل قرمز گوجه‌فرنگی، چمپیون (Champion)، آبی می‌شوند. همچنین بروزرسانی ظاهری و گزینه‌های رنگ منحصربفرد را در داخل کابین نیز می‌توان یافت، که با ویژگی‌هایی مانند تریم آبی فضای داخلی، الگوهای آبی و قرمز نقطه‌ای، عناصر و دوخت جذاب همراه شده‌اند. 

به غیر از تغییرات موجود در ظاهر طراحی خودرو، فناوری نیز محل مناسبی برای تمرکز مهندسان هیوندای در طراحی مجدد بود. خودروی هاچ‌بک هیوندای i20 جدید در حال حاضر سیستم اطلاعاتی و سرگرمی جدید ۷ اینچی با پشتیبانی از اپل کارپلی و اندروید اتو ارائه می‌دهد، که اولین بار این فناوری در چنین مدلی ارائه شده است. همچنین یک شارژر USB جدید در کنسول مرکزی وجود دارد و امکانات ایمنی تازه‌ و بدیعی نیز در خودرو استفاده می‌شوند.

هیوندای i20 اکتیو

در حال حاضر هیوندای i20 جدیدترین فناوری ایمنی هیوندای اسمارت‌سنس (Hyudai SmartSense) را ارائه می‌دهد؛ این فناوری شامل مواردی مانند اخطار خروج از خط مستقیم حرکت، دستیار نگه‌داری خودرو در خط حرکت، سیستم پیش‌گیری از برخورد با جلو، هشدار توجه راننده و حتی دستیار نور بالا می‌شود. البته بیش‌تر این تجهیزات ایمنی اضافی با دریافت هزینه‌ی بیش‌تر همراه هستند.

تمام تیپ‌های ارائه شده از کوپه گرفته تا اکتیو، به پیشرانه استاندارد ۱.۰ لیتری توربوشارژ مجهز می‌شوند. این پیشرانه با اتصال به جعبه دنده دستی ۵ سرعته، قادر خواهد بود که ۱۰۰ اسب بخار قدرت تولید کند. در حالی که اگر همین پیشرانه با جعبه دنده ۶ سرعته دستی انتخاب شود، ۱۱۸ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. خریداران همچنین می‌توانند برای اولین بار جعبه دنده هفت سرعته اتوماتیک دوکلاچه را به عنوان گزینه اختیاری انتخاب کنند.

هیوندای i20 اکتیو

پیشرانه ۱.۲ لیتری بزرگ‌تر که در تیپ‌های کوپه و اکتیو موجود است، به یک جعبه دنده دستی پنج سرعته متصل می‌شود که در این حالت قدرت خروجی خودرو ۷۳ و ۸۳ اسب بخار خواهد بود. در بالاترین محدوده، پیشرانه ۱.۴ لیتری چهار سیلندر به طور انحصاری به همراه جعبه دنده دستی ۶ سرعته متصل می‌شود؛ این پیشرانه قادر است ۱۰۰ اسب بخار قدرت تولید کند. هر سه نسخه از خودروی هاچ‌بک هیوندای i20 با ویژگی جدید استاپ-استارت (stop-start) نیز همراه خواهند بود.

هنوز مشخص نیست که چه زمانی مدل جدید خودروی هیوندای i20 به فروش برسد یا چقدر می‌تواند برای خریداران هزینه در بر داشته باشد. اما انتظار می‌رود که طی چند ماه آینده وارد نمایندگی‌های فروش اروپا شوند. همچنین شایعه شده است که نسخه‌ی بالاتر هیوندای i20 N نیز به زودی وارد خط تولید شود.

 

هیوندای

هیوندایi20

هیوندای i20 اکتیو