نکاتی در مورد کاهش مصرف سوخت خودرو

 بهتر است که با توجه به افزایش همیشگی قیمت سوخت و پر مصرف بودن خودروهای داخلی از همین لحظه برای کاهش مصرف سوخت خودروها اقدام کنید.
نکات زیر می‌تواند مصرف سوخت خودروی شما را تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد:

۱- از گذاشتن تجهیزات اضافی در خودرو بپرهیزید ، وزن بیشتر مصرف بیشتری به همراه خواهد داشت.

۲- اگر با سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کنید می‌توانید ۲۱ درصد بیشتر از زمانی پیش بروید که با سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت می رانید.

۳- از روشن ماندن خودرو به صورت درجا بپرهیزید .خودروهای امروزی احتیاجی به گرم کردن ندارند و حتی در صورتی که از خودروی قدیمی استفاده می‌کنید با قرار دادن در دنده ۱ و به آرامی حرکت کردن می‌توانید آن را گرم کنید و جلوی افزایش مصرف سوخت را بگیرید.

۴- همواره به یک میزان دقیق و مشخص به گاز فشار وارد کنید ، تغییرات مداوم در عملکرد سیستم احتراق و سوخت رسان یکی از عوامل اصلی افزایش مصرف سوخت است.

۵- باد چرخ‌ها را همیشه تنظیم نگه دارید و قبل از هر سفر حتماً آن‌ها را متناسب با شرایط نقطه جغرافیایی مورد نظر تنظیم کنید .

۶- گاز دادن و گرفتن ترمز به شکل ناگهانی عملی به شدت آسیب رسان است ، رانندگی با سرعت یکنواخت باعث کاهش تعداد دفعات ترمز گیری شده و این امکان را به وجود خواهد آورد که در بسیاری از مواقع بتوانید تنها با برداشتن پا از روی گاز خودرو را متوقف کنید که کمک بسیاری به کاهش مصرف سوخت خواهد کرد .

۷- وسایل اضافی در بدنه‌ی خودرو که موجب مقاومت در برابر باد می‌شوند را بردارید. مثلاً باربند یا باربند اسکی را در زمانی که به آنها احتیاج ندارید باز کنید.

۸- سیستم ترمز به خصوص ترمز دستی را چک کنید ، مقاومت ترمز یکی از مهمترین عوامل افزایش سوخت است.

۹- در گذشته به دلیل کاربراتوری بودن اکثر خودروها رانندگان قبل از خاموش کردن خودرو گاز می‌دادند که با وجود موتورهای پیشرفته‌تر امروزی نیازی به این کار نیست و تنها افزایش مصرف سوخت را به همراه خواهد داشت.

۱۰- اخبار ترافیک سطح شهر را پیگیری کنید و مسیرهای خلوت‌تر را برای تردد انتخاب کنید.

۱۱- خودرو را در فاصله‌های زمانی نزدیک‌تر به مکانیک نشان دهید تا از افزایش سوخت به دلیل کارکرد نادرست بخش‌های فنی خودرو جلوگیری کنید .

۱۲- دنده خودرو را در فاصله‌های کم سبک کنید.

۱۳- موقع خرید خودرو تاجایی که نیازتان اجازه می‌دهد سعی کنید خودروی کوچک‌تری انتخاب کنید. هرچه خودرو کوچک‌تر و سبک‌تر باشد بنزین کمتری مصرف می‌کند.

۱۴- اگر در شهری با آب و هوای گرم زندگی می‌کنید خودرویی با رنگ روشن خریداری کنید و تودوزی آن را هم روشن انتخاب کنید تا نور و گرما را بازبتاباند. شیشه هایدودی هم از گرم شدن داخل ماشین جلوگیری می‌کند.

۱۵- از لاستیک‌های رادیال استفاده کنید تا اصطکاک کمتری بین تایر و جاده ایجاد بشود.

۱۶- در هنگام رانندگی در جاده به فاصله‌های دورتر نگاه کنید تا از ترمز گیری‌های نگهانی اجتناب کنید.

۱۷- فرمان اتومبیل را تا جای ممکن ثابت نگه دارید. هرقدر خط عوض کنید و در عرض خیابان حرکت کنید خودروی شما مسافت بیشتری می‌پیماید و بنزین بیشتری هم می‌سوزاند.

۱۸- باک ماشین را پر نکنید تا از سر ریز شدن آن در شیب‌های تند جلوگیری کنید.

۱۹- فیلتر هوا را در مدت کوتاه‌تری تعویض کنید .

۲۰- از لاستیک‌های پهن واسپرت استفاده نکنید چرا که مقاومت ایجاد شده میان لاستیک و آسفالت باعث افزایش مصرف سوخت خواهد شد .

۲۱- روغن ماشین را به موقع عوض کنید. اگر روغن ماشین تمیز باشد اصطکاک کمتری در موتور ایجاد می‌شود و با مقدار ثابت سوخت می‌توانید یک تا دو درصد بیشتر برانید.

۲۲- وقتی نزدیک مقصد موردنظرتان می‌شوید در اولین جای پارکی که دیدید پارک کنید و به امید پیدا کردن جای پارک درست روبه روی مقصدتان در خیابان بالا و پایین نروید. مطمئن باشید که از کمی پیاده روی ضرر نمی‌کنید.

۲۳- در مسیرهای اتوبانی و سرعت‌های بالا، استفاده از کولر به باز نگه داشتن شیشه‌ها ارجحیت دارد.

۲۴- خودروهای کراس اوور و SUV ها به شکل کلی سنگین‌تر و پر مصرف‌تر و غیر آیرودینامیک تر از خودروهای سواری هستند و سوخت بیشتری مصرف می‌کنند، بنابراین از انتخاب چنین خودروهایی پرهیز کنید.

۲۵- در بسیاری موارد استفاده از خودرو هیچ منطق اقتصادی یا حتی راحتی بیشتری نسبت به وسایل حمل و نقل عمومی به همراه ندارد، از این رو اگر می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی نظیر اتوبوس، تاکسی و مترو استفاده کنید، قید رانندگی با خودرو، درگیر شدن در ترافیک و پیدا نکردن جای پارک، پرداخت احتمالی هزینه‌های جریمه و خسارات ناشی از تصادفات احتمالی را بزنید و از خودرو شخصی مخصوصاً به صورت تک سرنشین استفاده نکنید.

 

کاهش

مصرف سوخت

خودرو